Zkontrolujte svou objednávku
Napište číslo objednávky a příjmení v případě individuálního klienta, nebo DIČ v případě firmy.

Zjistěte stav

Zjistěte stav objednávky

Pneumatiky na Seat

Změňte značku

Vyhledejte model vozidla

Seat

Počátky. Španělský výrobce automobilů SEAT zahájil činnost 9. května 1950. Jedním ze zakladatelů značky byl italský koncern Fiat. Je sice pravda, že vlastnil pouze sedmiprocentní podíl v Seatu, ale poskytl licenci na první automobil. Byl to model 1400. Auto bylo vyráběno od roku 1953.

Rozvoj. Seat v průběhu let procházel mnohými modifikacemi. Průlomem byl rok 1980, kdy Fiat odprodal svůj podíl Národnímu průmyslovému institutu. Díky tomu se Seat stal prvním zcela španělským výrobcem automobilů. V polovině 80. let německý koncern Volkswagen koupil 51 procent podílů ve španělské společnosti. Prvním společným dílem byl jeden z nejoblíbenějších modelů Seatu – Ibiza. Automobil vznikl díky spolupráci Porsche, německé konstrukční firmy Karmann a italské návrhářské firmy – Giugiaro. Dalším modelem byla Malaga, která se stala snem španělských rodin. V roce 1990 se Volkswagen stal vlastníkem 99,99 % podílů ve značce Seat. Firma změnila název ze Sociedad Espanola de Automóviles de Turismo S.A. na SEAT S.A.

Současnost. Od začátku 90. let byl Seat propagován jako sportovní značka koncernu Volkswagen. Ale firma se neomezovala pouze na toto image. Vznikaly další modely: velké Toledo, sedan Cordoba a minivan Alhambra. Toto poslední vozidlo vzniklo ve spolupráci s Fordem. V roce 1999 Seat představil kompaktního Leona. V tomto modelu byl poprvé použit motor s výkonem 180 koní a náhonem na čtyři kola. Dnes jsou skoro všechny modely Seatu dostupné ve sportovních verzích Cuper R a FR. Nejpopulárnějším modelem koncernu je Ibiza, která se vyrobila v počtu čtyř miliónů kusů. Od začátku tisíciletí Seat důsledně pracuje na renomé výrobce automobilů vysoké kvality se sportovním vzhledem nabízených za rozumné ceny. Do roku 2000 firma vyrobila maximálně půl miliónu vozidel ročně. V roce 2006 z výrobních linek sjel 16miliontý vůz Seatu.

Zajímavosti. V roce 1996 a 1997 Seat Ibiza vyhrál Závody mistrovství světa WRC v kategorii automobilu s dvoulitrovým motorem.

Modely vyráběné v současnosti: Seat Alhambra, Seat Altea, Seat Exeo, Seat Ibiza, Seat León.

Pneumatiky. Seat je výrobcem aut nevelkých rozměrů jako Seat Arosa, jakož i větších, typu Ibiza, Altea nebo Leon. Zde jsou příkladové rozměry pneumatik, které se mohou používat v automobilech Seat: 155/70 R13, 175/70 R13, 185/60 R14, 205/55 R16. Seat standardně vybavuje svá auta pneumatikami mnoha značek. Uveďme několik příkladů: Seat Leon byl vybaven pneumatikami Bridgestone ER300, Seat Ibiza má ve standardní výbavě Michelin Energy. Seat Altea používá Continental Premium Contact.