Alternativní Rozměry Pneumatik

Co je to alternativní pneumatika?

Ekvivalentem je alternativní rozměr pneumatiky, který může být na vůz namontován.
Kdy se používá alternativní rozměr pneumatiky?
Alternativní pneumatiky jsou montovány na automobil z důvodu změny některých jízdních vlastností, např. za účelem zkrácení brzdné dráhy. Rovněž jsou kupovány pneumatiky s menším průměrem, protože jsou levnější.
Jak vypočítat alternativní rozměr pneumatiky
Rozměr alternativních pneumatik vychází z porovnání vnějších průměrů pneumatiky vzorové a pneumatiky nabízené jako alternativní. Pokud se rozdíl pohybuje mezi +1,5 až -2 %, může být pneumatika namontována jako alternativní rozměr originálu. Kalkulátor rozměru pneumatiky
Náhradní pneumatiky na Váš automobil

Vyberte rozměr pneumatiky

Nevím, jaký rozměr vybrat

(mm)
(%)
(")
Originální rozměr Běžně používaný, shodný s originálním rozměrem. Nejbezpečnější možná volba alternativních pneumatik.. Obvykle menší rozměr než náhradní.
Volitelný rozměr Méně populární, větší než obvykle
Vyberte svůj automobil. Naleznete originální rozměry a náhradní rozměru podle katalogu výrobce.

Výběr alternativních pneumatik - důležité položky

POZOR!

Kalkulátor neobsahuje informace o Vašem automobilu. Tyto informace je nutné zadat.

Například není možné změnit rozměr pneumatik základní výbavy z 225/40R18 na 185/80R13 kvůli velkému roměru brzdných kotoučů montovaných k 18-ti palcovým kolům. A naopak - pneumatika o rozměru 225/40R18 nemůže pasovat na místo originální pneumatiky s rozměrem 185/80R13, kvůli nedostatku místa nad kolem.

Nejbezpečnější řešení při výběru alternativních pneumatik je výběr stejného průměru disku. Chcete-li vybrat jinou velikost, zeptejte se našeho odborníka. Kalkulátor na naší straně je rovněž vhodným způsobem pro nalezení náhradního rozměru pneumatiky. Výběr pneumatik na automobil.

Mezi +1,5% a -2%

Alternativní rozměr pneumatik je výsledkem srovnaní originálního rozměru s doporučovaným alternatívním rozměrem v tabulce. Rozdíl ve velikosti se pohybuje mezi +1,5% a -2%, Pneumatika potom může být namontována jako alternativní.

Homologovaný rozměr

Výpočet alernativního rozměru bude odpovídat pouze v případě porovnání s homologovaným rozměrem k Vašemu vozidlu. Pokud jsou už na vozidle namontovány pneumatiky, které jsou samy alternativními, nemusí následný vypočítaný rozměr do Vašeho vozidla už pasovat. Homologovaný rozměr pneumatik Vašeho automobilu naleznete v manuálu vozidla nebo za pomoci našeho konfigurátoru výběru pneumatik.

Výhody a nevýhody užívání širokých pneumatik

 • Lepší přílnavost
 • Kratší brzdná dráha
 • rychlejší reakce automobilu a stabilita v zatáčkách
 • Vyšší cena pneumatik
 • vyšší spotřeba paliva
 • Horší potlačení nerovností
 • Vyšší úroveň hluku
 • hromadění vody pod pneumatikou (menší odolnost vůči aquaplanningu)

Výhody a nevýhody užívání úzkých pneumatik

 • vyšší odolnost proti vzniku aquaplanningu
 • zvýšení pohodlí jízdy
 • Nižší úroveň hluku
 • nižší cena pneumatik
 • Menší přilnavost
 • Horší chování v zatáčkách
 • Brzdná dráha je delší

Pozor na tachometr

Použití alternativní pneumatiky o větším průměru způsobuje nepřesné měření tachometru, kdy se ukazují menší hodnoty rychlosti, než jsou ve skutečnosti. Naopak po namontování menších pneumatik, než byl originál, zaznamenáte na tachometru vyšší hodnoty narozdíl od reality.

Pozor na průměr pneumatiky

Nástroj, který pomáhá vybrat velikost alternativních pneumatik, ukazuje alternativní rozměr pneumatik v rozsahu +1,5% -2% od standardních velikostí. Nezapomeňte, že toto řešení je pouze teoretické. I přes správný výpočet nemusí pneumatiky do daného automobilu fyzicky pasovat. Před nákupem alternativních pneumatik zkontrolujte jejích rozměr v manuálu vozidla.

Náhradní pneumatiky - slovník pojmů

Rozměr pneumatiky je reprezentován sériovým číslem, například 205/55 R16, které zahrnuje následující hodnoty: první (205) je šířka v milimetrech, druhá (55) je profil v procentech, třetí (16) je průměr disku, na kterém je pneumatika namontována. Písmeno R znamená radiální konstrukci pneumatiky.

Rychlostní index - určuje maximální rychlost povolenou pro daný typ pneumatik. Musí odpovídat specifikacím auta. Rychlostní index je označen příslušným písmenem, např. T (190km/h), H (210 km/h). V (240 km/h).

Index nosnosti - udává symbol LI (Load Index). Uvádí maximální nosnost pneumatiky pří nejvyšší rychlosti. Index nosnosti je označen číslem, např. 91, pro které je maximální nosnost pneumatiky 615 kg.

Vnější průměr kola - celkový průměr pneumatiky od styčného povrchu s povrchem až po vrchol dezénu na opačné straně kola.

Kalkulátor rozměru pneumatiky
(mm) (%) (") (") (km/h)
Originální
rozměr
Průměr (mm)Rozdíly v rychlosti (km/h) 50 100 150 Rozdíly průměru kol
Alternativní
Průměr (mm)Rozdíly v rychlosti (km/h) Rozdíly průměru kol
%
Tento nástroj Vám pomůže, pokud dobře víte, jak vybírat aletrnativní pneumatiky. Po zadání originálního rozměru můžete určit celou řadu alternativních rozměrů. Pozitivní výsledek označujeme zelenou barvou a negativní výsledek červenou.
Tento nástroj Vám pomůže, pokud dobře víte, jak vybírat aletrnativní pneumatiky. Po zadání originálního rozměru můžete určit celou řadu alternativních rozměrů. Pozitivní výsledek označujeme zelenou barvou a negativní výsledek červenou.

Alternativní pneumatiky lze použít téměř v každém automobilu. Výrobci doporučují určité velikosti pneumatik pro použití v daném modelu vozidla, ale vždy je možné hledat alternativní velikosti. Můžete použít širší nebo naopak menší pneumatiky než ty, které byly namontovány púvodně.

Užití pneumatik v alternativním rozměru je nejčastěji spojeno se změnou průměru pneumatik i disků. Pokud montujete pneumatiky o větším průměru, jejich profil bude automaticky nižší než u pneumatik namontovaných předtím. Rovněž je třeba mít na paměti, že se při změně rozměru pneumatiky mění trakční parametry vozidla i úroveň spotřeby paliva. Tyto parametry se mohou zlepšit i zhoršit v závislosti na vykonané změně, například širší pneumatiky se lépe řídí na suchém povrchu, na druhou stranu je zaznamenána větší spotřeba paliva (větší valivý odpor). Užívání větších pneumatik (větších disků a širších pneumatik) značně vylepšuje rovněž vzhled automobilu. Pravidlem bývá, že menší a užší alternativy jsou lacinější než pneumatiky s velkým průměrem a lépe se chovají v zimních podmínkách. Použití alternativních pneumatik se také odráží v hodnotách naměřených tachometrem - ve skutečnosti můžete jet rychleji nebo pomaleji, než tachometr na palubní desce ukazuje.

Pamatujte! Je možné změnit vnější průměr pneumatiky o maximálně 2 %. Nesprávný výběr alternativních pneumatik může vést k poškození pneumatiky, v krajních případech až k vážné nehodě. Větší disky a širší pneumatiky se mohou otírat o karoserii nad kolem při zatáčení. Výsledkem může být deformace pneumatiky, prohnutí disku a poškození elementů zavěšení nápravy. Aby jste se vyhnuli problémům spojeným s výběrem alternativních pneumatik, využijte našeho nástroje. Kalkulátor alternativních pneumatik ukáže rozdíly mezi rozměry porovnávaných pneumatik a stupeň chybného měření tachometru při použití jiného rozměru pneumatik.