Tlak v Pneumatikách

Začněte výběrem značky

Tlak v pneumatikách

Nízký tlak v pneumatikách má negativní vliv na automobil: zvyšuje brzdní dráhu na mokré vozovce, snižuje odolnost vůči aquaplanningu, nesprávnou reakce na obrácení volantu, vznik nedotáčivostí a přetáčivostí, riziko výstřel pneumatiky během jízdy, rychlejší spotřeba mechanismu řízení a pneumatik. Nízký tlak poskytuje jednou výhodu – lepší komfort cestovaní.

Logicky příliš vysoký tlak v pneumatice způsobuje zhoršení přilnavosti (díky zmenšené styčné ploše pneumatiky a silnice), snížení komfortu jízdy (špatné tlumení povrchových nerovností, větší hluk uvnitř vozidla), rychlejší opotřebení zavěsného systému (horší tlumení vibrací), větší opotřebení centrální části běhounu a nárůst rizika poškození pneumatiky v důsledku projetí díry nebo najeté na obrubník. Mezi výhody vyššího tlaku je možné počítat pouze větší stabilitu v projíždění zatáček a menší spotřeba paliva (díky zredukovanému valivému odporu).

Tlak v pneumatikách by měl být kontrolován každé dva týdny a před každou dlouhou cestou. Hodnoty tlaku pro konkrétní typy automobilů naleznete v uvedené tabulce "Hodnoty tlaku".

Jaký tlak je v pneumatikách přívěsu 155/70 R13 nebo auta se stejným rozměrem pneumatik?

Optimální tlak pro 13palcové pneumatiky u popularnich modelů automobilů a přívěsů se pohybuje od 2,1 do 2,5 baru pro přední nápravu. Pro zadní nápravu jsou hodnoty mírně odlišné a pohybují se od 1,8 do 2,5 baru. Je však třeba mít na paměti, že poskytnuté údaje se mohou lišit v závislosti na značce a roku vozu nebo přívěsu. Pokud potřebujeme znát přesný tlak, který je doporučený pro naše vozidlo, použijte naši tabulku tlaků nebo vyhledejte informace v příručce nebo na dvířkách palivové nádrže auta.

Jaký tlak v pneumatikách 185/65 R15 bude vhodný ?

Řidiči mají často pochybnosti o tom, do kolika jednotek vzduchu nafouknou pneumatiky. Doporučený průměrný tlak v pneumatikách pro 15palcové pneumatiky je 2,1 až 2,3 baru pro přední nápravu a 1,9 až 2,9 baru pro zadní nápravu. Doporučené hodnoty by však vždy měly být uvedeny v návodu k vozidlu nebo na dvířkách palivové nádrže, protože se mohou lišit v závislosti na modelu nebo roku auta.

Jaký tlak v pneumatikách 195/50 r15?

Průměrné hodnoty jsou v rozmezí cca 2,2-2,4 baru na přední nápravě a 2-2,7 baru na zadní nápravě. Musíme si však pamatovat, že tlak v 15palcových pneumatikách není plně závislý na velikosti pneumatiky. Vyplatí se vzít v úvahu především doporučení výrobce automobilu, který poskytuje optimální hodnoty. Najdete je na dvířkách palivové nádrže, štítku umístěném u dveří a v příručce k vozidlu.

Jaký tlak v pneumatikách 205/55 R16?

Správně nahuštěné pneumatiky jsou základem bezpečnější jízdy. Správný průměrný tlak v pneumatikách pro 16palcové pneumatiky je 2,2 až 2,5 baru pro přední nápravu a 2,9 až 3,0 baru pro zadní nápravu. Je však třeba mít na paměti, že tyto údaje jsou orientační a nejlepším způsobem, jak zkontrolovat správný tlak, je přečíst údaje výrobce automobilu. Najdete je v příručce, na dvířkách palivové nádrže nebo u předních dveří.

Jaký tlak v pneumatikách 205/60 r16?

Výrobci pneumatik obvykle doporučují udržovat optimální hodnoty v rozmezí 2,2-2,4 baru na přední i zadní nápravě vozu. Je však třeba mít na paměti, že tlak v 16palcových pneumatikách není konečný. Abychom zajistili maximální bezpečnost, měli bychom se řídit doporučeními týkajícími se našeho vozidla, která lze nalézt mimo jiné: na dvířkách palivové nádrže a v návodu.

Jaký tlak v pneumatikách 215/55 R16?

Doporučený tlak na přední nápravu je obvykle mezi 2,3-3,2 bar. V případě zadní nápravy je to obvykle 2,2-3,2 baru. Pamatujte však, že tlak v 16palcových pneumatikách nemá univerzální hodnoty – výrobce nás vždy informuje o těch vhodných pro náš vůz. Údaje o tom lze nalézt v na palivové nádrži, na sloupku dveří řidiče a v příručce k vozidlu.

Jaký tlak v pneumatikách 225/40 R18 bude vhodný ?

Doporučený tlak pro 18palcové pneumatiky, které jsou široké 225 mm a mají 55% profil, se obvykle pohybuje mezi 2,2 a 3,0 bary na přední nápravě a 2,2 a 3,1 bary na zadní nápravě. Je však třeba mít na paměti, že při výběru tlaku by se neměl brát v úvahu rozměr pneumatik, ale údaje výrobce automobilu. Najdete je např. na nálepce na palivové nádrži a v příručce k vozidlu.

Jaký tlak v pneumatikách 225/45 R17?

Mnoho lidí se ptá, jaký tlak v pneumatikách 17 palců bude vhodný. Nejběžnější hodnoty u oblíbených modelů aut jsou 2,1-2,4 baru na předních a 2,0-2,9 barů na zadních kolech. Jedná se však o průměrné výšky. Nejjistější způsob, jak správně nahustit pneumatiky, je zkontrolovat štítek umístěný u dveří, na dvířkách palivové nádrže nebo v návodu k vozidlu. Určité údaje uvádí sám výrobce.